ON FACEBOOK
YOUTH RADIO UMBAKUMBA

If you're on a mobile device or don't have the Flash plugin, try clicking here.

« Sebastian Pascoe chosen for National Indigenous Youth Parliament | Main | Litter reduction pilot program launched for East Arnhem »
Thursday
May032012

East Arnhem mixing it up at NT Touch Titles

A team of youth from Galiwin'ku, Gapuwiyak & Milingimbi will be playing for East Arnhem Shire Council in the Mixed Under 18 competition at the NT Touch Titles to be held this May Day Long week-end at the Fannie Bay Racecourse in Darwin.
 
The team, who have been training hard in their own communities, have met and trained for the first time today as a team.
 
EASC Youth, Sport & Recreation Regional Manager Mrs Cherie Forbes said "We have a very excited team that have trained hard and are eager to win!"
 
"They are meeting today, getting kitted out with their new uniforms and putting the finishing touches on there set plays"
 
"We understand there will be alot of family and friends at home that wish they could be in Darwin supporting the team over the weekend. To make sure you don't miss out on the latest game results, we will be putting live game feeds, results & photos from the tournament on our East Arnhem Shire Council Facebook page" said Cherie. 
 
To follow the latest news from the games, full time results and see photos & videos from the weekend 'Like' the East Arnhem Shire Council Facebook Page - www.facebook.com/EastArnhemShireCouncil

Players 

  • Sharna Yananymul
  • Evelyna Wanambi
  • Marissa Wunungmurra
  • Marinda Wanambi
  • Daniel Wanambi
  • April Dhamarrandji
  • Evelyn Dhamarrandji
  • Tristan Baluwurru
  • Justin Gurruwiwi
  • Travis Ngtajali
  • Gilbert Dhamarrandji
  • Gabriel Marika
Managers/ Coaches
  • Brian Brown
  • Benette Ngwele
  • Melinda Fajerman
  • Sebastian Pascoe
  • Evelyna Dhamarrandji
  • Cherie Forbes

DRAW

Friday 4th May
6.00pm - East Arnhem vs Deadlys, Field 4
8.20pm - East Arnhem vs Katherine High School, Field 3
10.30pm - East Arnhem vs Red Dragons, Field 1

Saturday 5th May
3.30pm - East Arnhem vs Taminmin, Field 3
8.10pm - East Arnhem vs Alice Springs, Field 4
9.40pm - East Arnhem vs NPGA St Johns, Field 1

Sunday 6th May
3.30pm - TBA vs TBA Field 1